2017-ÖSYS DEĞİŞİKLİKLER

 • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
 • Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Adaylar;

 • LYS-1 Matematik testinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde
 • LYS-5 Yabancı Dil testinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar,
 • LYS-2 Fen Bilimleri, LYS-3 Edebiyat- Coğrafya ve LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavlarının ilk 15 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar,
 • LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.
 • LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır. (Geometri ayrı bir test olmayacaktır ve matematik sınavının içerisinde geometri sorularına yer verilecektir.)
 • Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
 • Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
 • Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

Açık uçlu soru sayıları;

 • LYS-1 (Matematik): Matematik Testi (3),
 • LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)
 • LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)
 • LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)
 • LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)

LYS’ de Açık Uçlu Soru Dönemi

2017 ÖSYM Kılavuzunun yayımlanması ile ÖSYM, LYS’de açık uçlu soru sorulacağını duyurmuştur. Açık uçlu soru sistemiyle birlikte öğrenciler, bazı sorularda cevap kağıdına kısa cevaplar yazacak ve bu cevapları optik okuyuculara kodlayacaktır. Her sınavda gelecek olan açık uçlu soru sayıları;

 • LYS-1 (Matematik): Matematik Testi 3 tane,
 • LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi 1 tane, Kimya Testi 1 tane, Biyoloji Testi 1 tane,
 • LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya 1 tane, Türk Dili ve Edebiyatı Testi 2 tane,
 • LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi 1 tane, Coğrafya Testi 1 tane ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi 1 tane
 • LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi 3 tane olacak şekildir.LYS’de bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorularla ilgili bilgi veren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, “Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız, doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Birçok adayda, ‘el yazımdan dolayı bir kayıp olursa’ diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Zaten tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamaları gerekmektedir. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek.” diye konuştu.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Pembe/Mavi Kart sahipleri), 2017-ÖSYS’ye başvurabilirler. Bu adaylar 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilirler. KKTC uyruklu adaylar ile Bulgaristan’dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da ÖSYS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.

Açık Uçlu Soruların Değerlendirmesi

Açık uçlu sorularda önemli olan soruda ne sorulmak istendiğinin doğru anlaşılmasıdır. Soruların cevabı kısa cevaplı ve yoruma açık olmayacak şekilde bilgi sorularıdır. Yani cevaplar net ve tartışmaya açık olmayacak şekilde sorulacaktır. Bu sebeple adayların kaygılanması gereken bir durum söz konusu değildir. Tüm alanlar için örnek sorular ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr/TR,12911/lys-kisa-cevapli-soru-ornekleri.html web adresinde mevcuttur.
ÖSYM’nin örneklerinden de anlaşılacağı üzere soruların cevapları bilgi içeren ve şu an için yoruma kapalı biçimdedir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Öğrencilerin soruların cevaplarını net bir şekilde biliyor olmaları gereklidir,
 • Cevapların doğru bir şekilde yazılmasına ve yazım yanlışı yapılmamasına dikkat edilmelidir,
 • Cevap kağıdına yazılan cevabın optik okuyucuya doğru bir şekilde kodlanması gereklidir,
  Açık uçlu soruların amacı, öğrencilerin şıklar arasında tercih yaparak cevabı çıkarmasından ziyade cevabı kendilerinin bulmasıdır. Eğitim sistemi açısından, öğrencileri çoktan seçmeli cevaplardan yararlanmasından ziyade, kendilerini düşünmeye ve soruların doğru cevaplarının kendileri tarafından bulunmasını gerektirdiği için oldukça olumlu bir sistemdir. Bu sistem, cevabı bilen öğrencileri diğer öğrencilerden bir adım öne geçirecektir. İlk uygulama senesi olması itibariyle yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyeceği için bu sorular tüm adayların faydasına olacaktır.

Soruların zorluk düzeyinin herkes için aynı olduğunu bilmek ve açık uçlu soru sisteminin cevabı bilen öğrencilerin faydasına olduğunu unutmamak oldukça önemlidir.  Başarılı ve düzenli çalışan öğrenciler için açık uçlu sınav sisteminin çoktan seçmeli sınav sisteminden farkı yoktur.  Aksine soruların cevabını bilen öğrencilerin avantajınadır çünkü şans faktörünü ortadan kaldırmasından dolayı eleyici özelliği daha fazla olan bir sistemdir. ÖSYM’nin amacı başarılı ve düzenli çalışan öğrenciyi bir adım öne geçirerek başarı yarışında fırsat yakalamasını sağlamaktır.

Matematik Testinde Geometri Değişikliği

ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:

Yeni sistemde LYS-1 Matematik –  Geometri Testi değiştirilmiş ve geometri soruları matematik testinin içerisine yerleştirilmiştir. Şuan için geometri dersinden kaç soru geleceğine dair net bir yoktur. LYS1 Matematik Sınavı 11 Haziran 2017 Pazar günü 10:00’da başlayacak  ve 135 dakika sürecektir. Tüm adaylara tek kitapçık ve optik verilecektir.  Soru sayıları her sınav için aşağıdaki tablodaki gibi güncellenmiştir.

Geometri testinin olmaması ile birlikte LYS1 Matematik Testinin etkisinin olduğu MF puan türü ve TM puan türünde testlerin ağırlık yüzdelerini değiştirmiştir. Bu puan türlerinde; Geometri testinin ağırlık yüzdeliği,  Matematik testinin yüzdelik ağırlığına eklenmiştir.

MF puan türünde testlerin yeni ağırlık yüzdelikleri aşağıdaki tabloda olduğu şekilde güncellenmiştir;

TM puan türünde testlerin ağırlık yüzdeleri aşağıdaki tabloda olduğu şekilde güncellenmiştir;

Son sınıftaki adayların 2017-ÖSYS yerleştirme işlemlerinde kullanılacak

NOT: Yabancı Dil puan türü ve Sözel Puan türü için testlerin ağırlık yüzdeliklerinde bir değişiklik yapılmamıştır.

2017-ÖSYS DEĞİŞİKLİKLER