NİÇİN HEDEF BELİRLEMEK ?

“Başarılı ve başarısız insanları birbirinden ayıran önemli unsur hedeflerdir.”

Başarı, kişinin belirlediği hedefleri, gerçekleştirmesidir. Kişi öncelikli olarak bir amaç belirlemelidir. Ne olmak istiyor? Nereyi kazanmak istiyor? Nasıl bir çevrede yaşamak istiyor? Birkaç yıl sonra nereye gelmek istiyor? Hangi mesleği yaparsa mutlu olur? Hangi işe yönelmek istiyor? Kişi bu anlamda bir istikamet belirlemelidir. Çünkü hedef kişinin yön tayinidir. Gideceği istikameti belirlemesidir. Öğrencinin yol haritasıdır, pusulasıdır.

Belirlediğin bir hedefin var mı? Bu hedef net mi? Bu hedef seni ne kadar yansıtıyor? Değer ve inançlarınla örtüşüyor mu? Hedef seni motive ediyor mu? Hedefi gerçekleştirmek için bir eylem planın var mı? Bu hedefi ne zaman gerçekleştireceksin? Hedefi gerçekleştirme sürecinde ne tür kaynaklara ihtiyacın var? Vs. gibi sorulara kendinizce cevap vermeye çalışın.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin hedef ile ilgili durumu şöyledir, bir kısım öğrencilerin, somut, gerçekçi net bir hedefi yok. Kişiliğine uygun, rasyonel bir hedef belirlemede zorlanır. Nasıl hedef belirlenir onu bilemez. Diğer bir kısım öğrenciler ise, hedefi sınav sonuçlarından sonra belirlemeye çalışır. Sınava girelim puanlar belli olsun ona göre gideceğimiz bir bölüm ve üniversite seçeriz. Sınavdaki neticeye göre, yön tayini yapmaya çalışmakta. Oysaki hedefi olmayan bir öğrenci, niçin çalışacak ve çalışmasını ne kadar devam ettirecek onu bilemez. Bir kısır döngü içine girer. Ne istiyor ve ne yapması gerekiyor bunu bilemez. Bazen de aile ve çevrenin öğrenci için belirledikleri bir hedef olabilir. Bu hedefi öğrenci seçmediği için bir sorumluluk almak istemez ve arzu edilen ideal bir çalışma temposu içerisine girmez.

Oysa öğrenci sene başında ciddi bir hazırlık yapabilir. Kitap alır, dergilere abone olur, hazırlık kursuna kayıt yaptırır. Peki, bütün bunlar niçin? O, niçine cevabı pek veremez. Niçini olmayanın, nasıla cevap vermesi de söz konusu değildir. Hedef olmadığı zaman yapılan bunca hazırlıkların hemen hepsi heba olabilir. Hedefi olmayanlar, rüzgârın önündeki yaprak gibidir. Oradan oraya sürüklenip gider. Öğrenciler, ders çalışma azimleri olmadığını, çalışmalarda süreklilik sağlamadığından şikâyet eder. Oysaki temelde, motive edici bir hedefin olmaması yatar.

O halde öncelikli olarak yapılacak ilk şey, hedef belirlemedir. Bunun için şu kritik soruları sormalıdır. Ben ne istiyorum? Her şey mümkün olsaydı nereyi kazanmak isterdim? Puan şartı olmasaydı ilk gitmek istediğim üniversite hangisi olurdu? İlgi ve isteklerime göre hedefim nedir? Hangi mesleği yaparsam mutlu olurum? Bu sorularla belirlediğin hedef için güçlü nedenler de ortaya koyarsın.

Hedef belirlenirse, kişi o hedefe gidecek bir çalışma planı hazırlar. O çalışmayı sergileyecek azmi ve iştiyakı bulur. Potansiyelini daha iyi organize etme olanağı sağlar. İmkânları ve zamanı etkin kullanma gücü oluşturur. Kişisel motivasyonu en üst noktaya taşır. Eyleme geçme zemini oluşturur. Kişi, şartların yetersizliğine odaklanmaz. Daha çok olabilirlik düşüncesiyle hareket eder. Duygu ve düşünceyi hedef ekseninde yoğunlaştırır. “Hedef nasıl gerçekleştirebilir düşüncesine yelken açar. Kişi, yerinde sabit kalmaz. İlerleme sürecini işletir. Hep zirveyi gözler ve er geç hedefi gerçekleştirir. Tarihsel süreçte başarılı olmuş büyük dehalar genelde belirlenmiş hedefi olan kişilerdir. Fatih Sultan Mehmet’in hedefi, İstanbul’u fethetmekti. “Ya İstanbul beni alır ya da ben İstanbul’u alırım” ifadesi onun hedefi için ne kadar adandığını ve hedefiyle ne kadar bütünleştiğini gösterir. . Hem İstanbul’u almak hem de Peygamber Efendimiz (s.a.v) iltifatına mazhar olmak. Bu gaye uğrunda sürekli hareket etmesiyle, gemileri karadan indirme pahasına, 21 yaşında İstanbul kendisine nasip olmuştur. Hedefe adanma çağları aşacak stratejiye zemin oluşturmuştur.

Hedef kişinin gideceği adresidir. Nereye gitmek istiyor? Varış noktası nedir? Gideceği adres net bir şekilde belli olursa, ona göre bir yolculuk yapacaktır. İstikametini ona göre belirleyecektir. Rotasını çizecek ve o rota istikametinde yolculuk yapacaktır. Gideceği yönü belli olmayan kişilerin çalışmaları hep zikzak çizer. Ders çalışmada harekete getirici gücü kendisinde bulamaz. Nereye gideceğim belli değil öyleyse bir şey yapmaya gerek yok düşüncesini sergiler. Geleceğini şansa bırakmak istemiyorsan hedefi, belirlemelisin. Yolların karmaşıklaştığı anda kendini kaybetmezsin.

Hedefi olan kişi, o hedefi gerçekleştirmek için sabreder. Yapacağı çalışmada gerisin geriye dönmez. Gözü hep o hedef ufkunda olur. Nasıl gerçekleştirebilirim? Ne yapmam gerekiyor? Bu sorular ekseninde enerjisini kullanmaya başlar. Hedefi gerçekleştirmede iradesinin hakkını verir. Hedefi gerçekleştirme sürecinde çalışmaların vereceği acı ve sıkıntılara tahammül eder. Hedefi olan öğrenci, rakiplerine fark atar. Aynı okulda okuyup ve aynı imkânlara sahip olan, öğrencilerden birinin başarılı, diğerinin başarısız olması neyle açıklanabilir. Kazanan öğrenci, bir hedef doğrultusunda ilerleyip onu aşamalar halinde gerçekleştirmiştir. Hedef kişi için bir başarı limiti belirler. Kişi de o limite ulaşmak için enerjisini harcar. Sizin hedef limitiniz nedir?

NİÇİN HEDEF BELİRLEMEK ?