Çok değerli ve sevgili üniversite adayları. YGS sonuçları açıklandı, biliyorum ki çoğunuzun sıralaması hesapladığı gibi gelmedi. Ama nasıl gelsin ki hepiniz geçen yılı baz alarak hesaplamalar yaptınız. Birçoğunuzun gözardı ettiği bir şey vardı, o da YGS nispeten daha “kolay”dı.

2015 YGS Türkiye net ortalamalarına baktığımızda Türkçe 15,9; Sosyal 10,4; Matematik 5,4; Fen Bilimleri 4,6 iken; 2016 YGS Türkiye net ortalamaları Türkçe 19,3; Sosyal 10,4; Matematik 7,9; Fen Bilimleri 5,7. Yani şu sonuca hepimiz ulaşabiliriz sanırım, 2015 YGS’de ortalama 36 net yapmak Türkiye ortalaması iken, 2016 YGS’de ortalama 43 net yapmak Türkiye ortalaması haline geldi.
Bu demek oluyor ki puanlar aynı kalsa bile sıralamalar değişti. Yani bir aday geçen yıl aynı puanla 20 bininci oluyorken bu yıl 40 bininci olabilir.

YGS’den tercih yapacak adaylarda büyük değişiklikler olabilir, ama LYS’ye de girip tercih yapacak adayların morallerini bozmadan oturup LYS çalışması gerekiyor.
Şimdi size şunu diyeceğim, ağlamayın, üzülmeyin ya da ağlasanız bile üzülseniz bile LYS’yi çalışmayı bırakmayın. Düzenli ve planlı çalıştığınız sürece LYS’de çok güzel sonuçlar elde edeceksiniz, inanıyorum, SİZ DE KENDİNİZE İNANIN…

Sert rüzgara direnmektense onu arkanıza alıp yelkenlerinizi şişirin ve daha hızlı gidin.

YGS-1 200 bininci oldum, MF-3’te 50 bine çeker miyim? vb. sorular kafamın içinde o kadar çok ki, sabahtandır yanıtlamaya çalışıyorum hepsini. Canlarım, öğrencilerim, kıymetlilerim 🙂 yapabilirsiniz, neden olmasın? 2015 YGS-LYS’de 750 binden, 100 bine çıkan öğrencim oldu benim. Hiçbir şey imkansız değil. Yeter ki kendinize inanın, güvenin… Çünkü ben sizlere inanıyor ve güveniyorum…

Şimdi LYS Çalışma Zamanı / Ağlamak Yok